مزیت کاربرد سروو موتور نسبت به استپ موتور

مزیت کاربرد سروو موتور نسبت به استپ موتور

سروو موتور چیست
برای حرکت محورها با دقت بالا می‌توان از سروو موتورها استفاده نمود که بیشتر در سیستم های حلقه بسته کنترل موقعیت استفاده می‌شود.
سروو موتور یک موتور عادی می‌باشد که با یک انکودر برای فیدبک موقعیت کوپل شده است

نحوه عملکرد سروو موتور

هر سروو موتور دارای چند مد کنترلی جهت حرکت موتور می‌باشد که عبارت‌اند از :

  • مد پوزیشن ( پالس و دایرکشن )
  • مد گشتاور
  • مد سرعت
  • که اغلب برای استفاده از سروو موتور از مد پوزیشن استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد سروو موتور از طریق پالس و دایرکشن یا مد پوزیشن از طریق plc یا کنترلر cnc انجام می‌گیرد به این صورت که توسط plc یا کنترلر cnc پالس تولید می‌شود و به درایو سروو موتور منتقل می‌شود.

و درایو سروو با توجه به تعداد پالس و سرعت پالس خروجی u , v , w که به موتور متصل است را فعال میکند و موجب گردش موتور می‌شود.

نحوه معرفی جهت چرخش سروو موتور :

جهت چرخش موتور از روی ورودی دایرکشن درایور سروو مشخص میشود.که اگر مثبت باشد فرضا راستگرد و اگر منفی باشد چپگرد چرخش می‌کند.

چگونگی فیدبک گرفتن سروو موتور :

انتهای هر سروو موتور یک سنسور انکودر با دقت بالا وجود دارد که با شفا موتور کوپل شده است.

با شروع فرمان چرخش موتور انکودر نیز شروع به چرخش می‌کند که مقدار ، جهت و سرعت چرخش موتور را به درایو سروو معرفی می‌کند.

اگر تعداد پالس ، سرعت و جهت چرخش موتور با پالس و دایرکشن ورودی به درایو تطابق نداشته باشد درایو سروو الارم داده و مانع ادامه ی کار سروو موتور می‌باشد

که این الارم کدهای متفاوتی دارد که هرکدام دلیل بروز الارم را مشخص می‌کند.

استپ موتور (استپر) چیست :

استپ موتور نیز همانند سروو موتور توسط پالس و دایرکشن کنترل می‌شود و می‌توان سرعت حرکت و مقدار حرکت و جهت گردش را از طریق plc یا کنترلر cnc توسط پالس و دایرکشن کنترل نمود.

برای دریافت لیست قیمت استپ موتور کلیک کنید

مزایای استفاده از سروو موتور نسبت به استپ موتور یا استپر :

یکی مزیت کاربرد سروو موتور نسبت به استپ موتور ، از لحاظ فیزیکی و اقلام ظاهری می‌توان به وجود انکودر در سروو موتور اشاره کرد که در استپ موتور ها وجود ندارد.

که به همین دلیل سروو موتور ها دارای فیدبک می‌باشد و نحوه‌ی حرکت موتور را نسبت به پالس ورودی مقایسه و کنترل می‌کند که هر گونه مغایرتی موجب بروز خطا در درایور سروو موتور می‌شود.

با توجه به اینکه هیچکدام سیستم خنک کننده پروانه را ندارند ولی استپ موتور ها خیلی زودتر از سروو موتورها داغ می‌کنند که عمدتا همین دو دلیل موجب انتخاب سروو موتور برای دستگاههای حساستر و دقیقتر می‌شود

ولی از آنجایی که تفاوت قیمت سروو موتور و استپ موتور مبلغ قابل توجهی است در بسیاری از پروژها هنوز از استپ موتورها استفاده می‌شود.

اتوماسیون صنعتی تسلا
نوامبر 17, 2021