اصول کار سروو موتور

اصول کار سروو موتور

در این مقاله می‌خواهیم به اصول کار سروو موتور و نحوه عملکرد آن بپردازیم.

سروو موتورها از بخش هایی مانند: پتانسیومتر ، چرخ دنده ، درایو یا همان کنترل کننده ، تقویت کننده ، شفت و انکدر تشکیل شده است.

به زبان ساده می‌توان گفت : که سروو موتور یک قطعه مجزا و مستقل و یک ماشین چرخان با باز دهی و دقت بسیار بالا برای کاربرد‌های ظریف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شفت خروجی سروو موتور ها قابلیت جابه جایی در زوایای مختلف ، موقعیت و سرعت‌های خاص و قابل کنترل را دارد که یک الکترو موتور معمولی قادر به انجام آن نیست.

سروو موتور قابلیت فیدبک نیز دارد که بایک سنسور کنترل می‌شود.

درایو یا همان کنترل کننده یکی از مهمترین بخش های سروو موتور است که متناسب با اهداف و نیاز های ما طراحی و برنامه نویسی می‌شود.

در انتهای سازه هر یک از سروو موتورها برای کنترل سرعت ، فیدبک ، کنترل موقعیت ، چرخش و …. از نوعی انکودر که به عنوان یک سنسور در سروو موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد مشاهده می‌کنید.

که دارای شفتی است که با شفت سروو موتور کوپل شده است که تمامی حرکات شفت سروو موتور بر شفت انکدر اثر می‌گذارد

و انکدر با پالس هایی که از طریق ارتباط کابلی انکدر و درایو برای درایو ارسال کرده و درایو فرمان لازمه را اعمال می‌کند.

برای دریافت لیست قیمت سروو موتور کلیک کنید

سروو موتور با یک سیگنال الکتریکی (آنالوگ یا دیجیتال) از طریق  درایو کنترل می‌شود و درایو یا همان کنترل کننده دستور نهایی موقعیت و سرعت سروو موتور را می‌دهد.

در هر کجا که بتوان از الکتروموتور استفاده کرد می‌توان از این نوع الکترو موتور نیز استفاده کرد

ولی به علت قیمت بالای سروو موتور ها  فقط در هر کجا که سرعت بالا ، پاسخ سریع ، دقت زیاد و ….نیاز است از سروو موتور استفاده می‌شود.

کاربرد های سروو موتور ها ماشین آلات نساجی ماشین آلات چاپ سینمای 5 بعدی و 3 بعدی دستگاه‌های تزریق پلاستیک دستگاه‌های پزشکی دستگاه های CNC چوب ، فلز ، طلا و … ماشین آلات و دستگاه های تولید قطعات الکترونیک و ….

eghbali
نوامبر 15, 2021